امروز 28/05/1387 مجددا 3 كارگر ديگه اخراج شدند
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 1 (1)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
0 (12) 0 (13) 0 (14) 0 (15)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  

کارخانه صنعتي آزمايش هم، مثل بقيه کارخانه هاي صنعتي شهرستان مرودشت خصوصي شد. سالها پيش مالکان شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش - واحد تهران تصميم گرفتند با هدف رونق و شکوفايي شرکت و همچنين دسترسي به بازار بزرگ کشورهاي حواشي خليج فارس و خاورميانه فاز دوم شرکت را در 5 کيلومتري مرودشت و در کانون ديد جهانگردان و توريست هاي بيشمار تخت جمشيد و نقش رستم در نزديکي شهر باستاني استخر بنا نهند.

شايد آن روز در تصور موسسين کارخانه ، تسخير بازار و جلوگيري از ورود رقباي خارجي به منطقه خاورميانه و همچنين ايجاد اشتغال مستقيم و يا غير مستقيم براي هزاران نفر نيروي کار جديد، چندان غير قابل دسترس نبود وليکن پس از پيروزي انقلاب دشمنان اين مرز و بوم که توان مشاهده تعالي فرهنگ ايراني- اسلامي اين مرز و بوم را نداشتند، دست به دست هم داده و با انواع ترفندها از جمله تحميل جنگ تحميلي از يک سو و زيمه سازي تحريم هاي علمي و تکنولوژيکي و عرضه مواد خام از سوي ديگر موجبات تعطيلي و يا رکود بسياري از صنايع کشور از جمله کارخانه بزرگ صنعتي آزمايش را پديد آوردند.

بايد اشاره نمود در شرايطي که اکثر صنايع کشور يکي پس از ديگري به تعطيلي و يا رکود دچار مي شدند، کارخانه صنعتي آزمايش مرودشت توانست به مدد متخصصين و کارگران پرتلاش و غيرتمند خود نه تنها از خطر رکود و تعطيلي رهايي يافته ، بلکه تنوع محصولات خود را از تنها يک نوع يخچال در سال 57 به بيش از 28 نوع محصول شامل؛ انواع يخچالها، انواع فريزرها، انواع يخچال- فريزها، انواع لباسشويي ها و انواع الکترو موتور اعتلاء بخشند و موجبات استقلال و کاهش وابستگي کشور به واردات بسياري از لوازم خانگي را بوجود آورند.

بدون شک مي توان اذعان نمود که به مدد کارگران و متخصصين تلاشگر کارخانه صنعتي آزمايش مرودشت، شايد در کشور کمتر خانواده اي را بتوان شناسايي نمود که با محصولات متنوع آزمايش جهيزيه دختران خويش را مزين نکرده و يا کمتر واحد اداري، تجاري و صنعتي را بتوان يافت که از محصولات متنوع کارخانه صنعتي آزمايش بهره نبرده باشد. به جرات مي توان بيان نمود که کارگران زحمتکش و دلسوز کارخانه صنعتي آزمايش مرودشت در شرايط ي مه خبري از وام هاي متعدد و متنوع بانکي با کمترين بهره بنود و تحريم هاي فني و تکنولوژيکي و حتي واردات مواد اوليه و خام در بدترين شرايط بود، توانسته بودند به مدد ايمان و تلاش خويش در اوج جنگ و بمبارانها و حملات هوايي دشمن نه تنها از تعطيلي کارخانه جلوگيري نموده بلکه با حفظ توليد و انجام طرح هاي توسعه اي جديد و تنوع بخشيدن توليدات، آرامش و آسايشي توام با افتخار ملي را براي هموطنان عزيز اين مرز و بوم به ارمغان آورده و اقتدار ايراني - اسلامي را در کشورهاي واردکننده محصولات صنعتي آزمايش به رخ کشانند.

نبايد فراموش کرد که کارگران پرتلاش واحد صنعتي آزمايش نه تنها در عرصه توليد بلکه در عرصه شجاعت و دلاوري نيز توانستند با حضور در جبهه هاي حق عليه باطل و اهداي خون، جان و جوارح بيش از 50 نفر از نام آوران عرصه توليد، نام خود را با قلمي زرين با تارک تاريخ سازان ايران مرز و بوم مشق نمايند. بايد اذعان نمود گرچه کارگران و متخصصان شاغل در شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش همواره تلاش نموده بودند در کنار توليد و افتخارآفريني هاي خود سطح علمي و دانايي خويش را ارتقاء بخشند وليکن در ذهن سياستگذاران کشور در جهت شکوفايي مجموعه صنعتي آزمايش، آرمان هاي بسيار بلندتري نقش بسته بود و به همين خاطر نيز تصور بر آن بود که واگذاري شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش مي تواند بواسطه بهره گيري از مديران خلاق و پرتلاش موجبات شکوفايي و رونق بيش از پيش مجموعه صنعتي مذکور شده و توسعه همه جانبه شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش را فراهم آورد تا شايد در آينده اي نه چندان دور مجموعه مذکور بتواند به مدد بهره گيري از مديران خلاق و نوآور و دانش محور در آينده اي نه چندان دور در راستاي سياستهاي والاي نظام گام برداشته و تا بلکه با افزايش حجم توليدات بتواند علاوه بر جلوگيري از واردات، اشتغال انبوه و افزايش صادرات در منطقه را به ارمغان آورد. از اين رو بود که بالاخره در واپسين سال اداري دولت قبل مجموعه تجاري!!! پيام موفق به اخذ جواز لازم جهت ورود به شرکت کاخانجات صنعتي آزمايش شد تا با طرحهاي توسعه اي از پيش تعيين شده اي خطوط توليد را يکي پس از ديگر حفظ و تقويت نمود!!!

و در ادامه مبتي بر طرحهاي توسعه اي قبلي شکوفايي به جايي رسيد که خطوط توليد يکي پس از ديگري تعطيل و با سوء استفاده از قانون بازسازي و نوسازي صنايع کشور و يا قانون بازنشستگي در مشاغل سخت و زيان آور ، مزد سالها همت ، تلاش ، صداقت و ممارست کارگران زحمتکش دوران سخت محروميتها و محدوديتها، همچون کارگران زحمتکش کارخانجات صنعتي بلفر ، چرمينه ، مجتمع گوشت فارس و ... بازپرداخت شد. اخيرا نيز با افتخاري مثال زدني با هدف ايجاد فرصتي براي استراحت، کمر همت بر آن بسته شد که کارگران را بيکار نموده تا بدون انجام فعاليت و احساس خستگي، مقرري خويش را مستمندانه از صندوق بيکاري دريافت نمايند!!!

آري تنها در يک کلمه مي توان گفت که بالاخره شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش هم مثل مجتمع گوشت فارس ، کارخانه چرمينه و بلفر و دادلي .... خصوصي شد و اوضاع به گونه اي رقم خورد که هدفي را که دشمنان قدار اين مرز و بوم نتواستند در اوج حملات هوايي و محروميتها در به تعطيلي کشاندن کارخانه و تعطيلي خطوط توليد آن به آن دست يابند با طرفه العيني به مدد دوستان عملياتي شد و شرکت کارخانه هاي صنعتي آزمايش از حدود بيش از 1500 نفر نيروي کار به کمتر از 500 نفر رسيد و ناقوس چنان به گوش مي رسد که بعيد نيست در آينده اي نه چندان دور درب کارخانه اي که روزانه چندين نوبت به مدد همت کارگران زحمتکش شاهد آمد و شد نيروي کار فراوان و خروج هزاران محصول توليدي ايراني و ملي بود و بر تارک صنعت و صنعتگري اين اين مرز و بوم عشوه گري مي نمود به تار عنکبوتان سپرده شود.

آنچه که مي توان نتيجه گرفت و بايد به آن توجه ويژه داشت، نه چندان پيچيده نيست بلکه بسيار ساده است و آن عبارتست از اينکه ، حال که حسب دستورات موکد مقام معظم رهبري و تاکيدات رياست محترم جمهوري ، سند چشم انداز 20 ساله و قوانين برنامه اي چهار ساله کشور و ... همه ارکان نظام بر آن شده اند تا اصل والاي 44 قانون اساسي به خوبي اجرايي گردد، بايد سعي کنيم خداي ناکرده واژه "خصوص سازي" در اذهان عمومي با واژ "رهاسازي" مترادف نگردد و سعي نمايي تاجران و سوداگران عنان صنعت ازم الحمايت کشور را بدست نگيرند زيرا که نقطه تعالي و آرمان صنعتگر توليد و اشتغالزايي و شايد کانون توجه تاجران سود باشد.


عباس اورنگ کارشناس امور کار و تامين اجتماعي و عضو سابق کار گروه سياستهاي فعال بازار کار کشور در وزارت کار مدیر سايت: عباس اورنگ متولد زنگی آباد نقش رستم در شهرستان مرودشت نماینده سابق وزیر رفاه و رئیس هیات های تشخیص مطالبات تامین اجتماعی و رئیس سابق اداره هماهنگی و نظارت بر بیمه های اجتماعی کشور
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 AZMAYESH . CO    marvdasht
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 Temp001
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 Temp000
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 1386.12.20
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
0 (51) 0 (43) 0 (44) 0 (45)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
0 (41) IMAGE_00012 IMAGE_00016 200811041350_00066 200811041350_00067
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
0 (31) 0 (61) 0 (30)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
0 (19) 0 (17) 0 (16)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش در شانزدهم اسفند سال 1337 شمسی با سرمایه سی میلیون ریال در تهران به ثبت رسید.

نقطه آغازین حرکت بالنده شرکت، محل کنونی سرویس مرکزی شرکت واقع در خیابان دماوند تهران و نخستین محصول تولیدی آن نیز بخاری نفتی – آبگرمکن نفتی – تختخواب – میز و صندلی فلزی بود.

هم اکنون شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش با سرمایه ای بالغ بر /000/000/000/87 ریال و با تولید بیش از چهل نوع محصول در دو کارخانه عظیم خود در تهران و مرودشت فارس یکی از بزرگترین سازندگان لوازم خانگی در کشور و خاورمیانه به شمار می آید.

مزیت اساسی این شرکت نسبت به سایر تولید کنندگان داخلی لوازم خانگی در کشور، تمرکز بر مدرنیزه نمودن خطوط تولید و استفاده از تکنولوژی روز در محصولات خود می باشد. به گونه ای که هم اکنون اولین و تنها تولید کننده یخچال فریزر بدون برفک و بدون استفاده از گازهای مخرب لایه اوزن در ایران است. همکار خارجی شرکت در تولید یخچال فریزر و فریزر بدون برفک لیبهر آلمان و در تولید شومینه های گازی و الور انگلیس هستند که هرکدام در رشته های فعالیت خود از بهترینهای دنیا هستند.

2- ((محصولات شرکت)) 1-2- محصولات تولیدی در کارخانه مرودشت 1-1-2- یخچال معمولی در مدلهای 6- 8 – 10- 12 فوت 2-1-2- یخچال فریزر در مدلهای 12 و 14 فوت 3-1-2- فریزرهای 6- 10- 12 فوت -14 فوت 4-1-2- یخچالهای سوپر 10 – 12 فوت 5-1-2- یخچال فریزر ساید بای ساید 10 فوت – 12 فوت – 14 فوت 6-1-2- فریزر و یخچال فریزر بدون برفک 14 فوت مدل لیبهر 7-1-2- ماشین لباسشویی در مدلهای 2001 سوپر – 2001- 2002- 2003- 2004 8-1-2- الکترو پمپ تخلیه ماشین های لباسشویی – ظرفشویی 9-1-2- واتر پمپ کولر 10-1-2- قطعات مختلف پلاستوفرم جهت بسته بندی قطعات و محصولات 11-1-2- الکترو موتور آب میوه گیری 2-2-

((محصولات کارخانه تهران)) 1-2-2- یخچال جذبی مدل 3 فوت 2-2-2- جارو برقی مدل 2800 3-2-2- کولر آبی معمولی در مدلهای 3500 و 4500 4-2-2- کولر آبی فیش باخ در مدلهای 4000- 5000 – 6000 5-2-2- الکترو موتورهای فیش باخ 6-2-2- بخاریهای نفتی و گازی 7-2-2- شومینه های گازی 8-2-2- آبگرمکن نفتی و گازی 9-2-2- کولر گازی در مدلهای 18000 و 24000 محصولات کارخانه های صنعتی آزمایش – واحد مرودشت و تهران با همت هیأت مدیره محترم و تلاش کارکنان زحمتکش در تاریخ 22/7/77 موفق به اخذ گواهینامه ISO 9002 گردید که این موفقیت متعاقباً بصورت مستمر ممیزی و بازنگری می گردد.

3- (( مالکیت شرکت و افزایش سرمایه)) پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ، شرکت مشمول بند (ح) قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران شناخته شد و تحت پوشش سازمان صنایع ملی ایران قرار گرفت. 1-3- ترکیب فعلی سهامداران اصلی شرکت به شرح ذیل است. 1-1-3- سازمان صنایع ملی ایران 21/51% 2-1-3- سازمان خصوصی سازی 83/13% 3-1-3- صندوق بازنشستگی 04/25% 4-1-3- سایرین 92/9% 2-3- سرمایه شرکت در فروردین ماه 81 از مبلغ 000/000/600/1 به مبلغ 000/000/000/87 ریال افزایش یافت.

4- ((نحوه توزیع محصولات)) 1-4- دو گستره محلی فروش عمده در چارچوب فروش به نمایندگی شرکت تعاونی ها و فروشگاههای زنجیره ای مختلف که تعداد آن 130 نماینده می باشد توزیع می گردد. 2-4- در زمینه صادرات نیز فعالیت شرکت در خور توجه بوده است. جدول ذیل عمده ترین محصولات صادراتی و طرفهای تجاری خارجی را به تصویر می کشد.

عمده ترین مشتریان 1- جمهوری آذربایجان -2- افغانستان-3- تانزانیا- 4- سودان- 5- گرجستان عمده ترین محصولات صادراتی انواع یخچال در مدلهای 6-8-10 و 12 فوت – یخچال فریزر 12 فوت- آبگرمکن – بخاری گازی- درب و بدنه یخچال بصورت CKD 5-

((خدمات پس از فروش)) شرکت آزمایش با توجه به بالا بردن کیفیت محصولات و اطمینان کامل همواره در کنار مشتریان خود خواهد بود و با پشتیبانی خدمات پس از فروش ضمن ایجاد 198 شعبه جهت سرویس دهی در سراسر کشور ضمانت محصولات خود را از 12 ماه به 30 ماه افزایش داده است.

6- ((پروژه های شرکت)) عمده ترین پروژه های شرکت آزمایش در سال 81-80 عبارتند از : 1-6- پروژه تولید یخچال فریزر ساید بای ساید (نوفراست) K.S.N 2-6- پروژه تولید یخچال فریزر مدل KDS 3-6- پروژه بهینه سازی لباسشویی

7- آموزش شرکت در جهت اعتلای کمی و کیفی پرسنل، با تلاش گسترده و همه جانبه ای سعی در افزایش سطح کمیت تولید و ارتقای سطح تکنولوژی و فرهنگی محیط کار خود دارد و هرساله دوره های مختلفی در زمینه های تولیدی- فنی- مالی- اداری و کامپیوتر برای آموزش کارکنان برگزار می نماید.

8- ((پرسنل شرکت در یک نگاه )) مقایسه سال 1381 و 1386 مقاطع تحصیلی تعداد به نفر(1381) تعداد به نفر(1386) دکترا 1 1 فوق لیسانس 4 3 لیسانس 46 23 فوق دیپلم 27 9 دیپلم 509 240 سیکل 254 107 پنجم ابتدایی 265 38 خواندن و نوشتن 281 12 جمع کل 1387 433

9- ((نهادهای داخلی شرکت)) 1-9- انجمن اسلامی کارکنان 2-9- شورای اسلامی کار 3-9- پایگاه مقاومت شهداء کارخانه 4-9- باشگاه ورزشی 5-9- تعاونی مصرف کارکنان 6-9- تعاونی مسکن کارکنان 7-9- صندوق قرض الحسنه حضرت ابوالفضل العباس (ع) کارکنان


((اشاره))

این مصاحبه حدود 40 سال قبل توسط مجله تلاش با مرحوم محسن آزمایش انجام گرفته است که به جهت یادآوری سابقه شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش و اهمیت نکات آن که حتی امروز می تواند مورد توجه و استفاده مدیران کشور بخصوص در بخش تولید باشد.

طی سالهای اخیر سرمایه گذاری هایی در بخش های خصوصی انجام گرفت که از لحاظ صنعتی مورد نظر و توجه مردم واقع شد. در این میان افرادی که بقول خودشان از شاگرد آهنگری شروع کرده بودند امروز به پایه ای رسیده اند که فقط ماهیانه حدود 6 میلیون ریال مزد بکارگران خود می دهند و طبق برنامه هایی که در پیش دارند از جمله قصد دارند تلویزیون های 19 اینچی را که با همکاری ژاپنی ها تولید خواهند کرد از نهصد تومان کمتر در بازار تهران عرضه کنند. (امروز بهای ارزانترین تلویزیون 25000 ریال است.) با وجود آنکه هر نوع مصاحبه و مذاکره با این سازندگان محصولات صنعتی ممکن است این توهم را برای بعضی پیش آورد که آنان بدین ترتیب خواسته اند مال خود را عرضه کنند.

با همه اینها بنظر ((تلاش)) لازم آمد که مانند یک مصرف کننده عادل با این گونه افراد گفتگو هایی انجام گیرد تا نحوه فکر و برنامه های آنها و بخشی از فعالیت های کشور برای همه روشن گردد.

بدین مناسبت گفت و شنودی با آقای محسن آزمایش مدیر و موسس کارخانه آزمایش انجام شد و چنانچه ملاحظه می فرمایید سوال های ما بی پروا و بی نیاز از زبان یک مصرف کننده عادی است.

تلاش –

لطفاً بفرمایید سابقاً چه می کردید؟ از چه زمانی بفکر تأسیس کارخانه های خود افتادید؟ چه عاملی سبب شد که با وجود کارخانه های مشابه و احتمال اینکه فعالیت شما آن انتظاری را که شما داشتید بر نیاورد، بر پای خود ایستادید و امروز که می گویند شاهد موفقیت را در آغوش دارید چه احساسی می کنید؟

آزمایش- اگر بخواهیم داستان زندگی خود را از زمان طفولیت آغاز کنم. مثنوی هفتاد من کاغذ شود و یقیناً صفحات محدود مجله شما این امکان را به من نخواهد داد. ولی آنچه که می توانم بگویم این است که از سن یازده سالگی کار کرده ام و بدون اتکاء به کسی پله های ترقی را پیموده ام. کار من از شاگردی آهنگری آغاز شد. بیش از دو هفته طول کشید تا با تلاش و کوشش فراوان توفیق یافتم توجه صاحب کارگاه را که ((آبکیان)) نام داشت و تبعه آلمان بود. جلب نمایم و مزدی معادل یک تومان در هفته بگیرم. پس از اولین کارگاه ، طی سه چهار سال در دو کارگاه دیگر بکار پرداختم و عاقبت با 140 تومان پس انداز و انعام دریافتی از آخرین استاد کار خود در یک مغازه کوپک در خیابان عین الدوله در سال 1318 کارگاه آزمایش را با کار در و پنجره سازی شروع و تأسیس کردم. پس از طی یک دوران پر تلاش و سخت و پس از اینکه هستی خود را بعلت آتش سوزی عمدی، در سال 1336 از دست دادم کارخانه های صنعتی آزمایش را در محل سابق خود (جاده تهران نو) پایه گذاری کردم. • •

• تلاش – سطح کارخانه شما چقدر است؟

محل فعلی کارخانجات آزمایش در زمینی است بمساحت 150 هزار مترمربع با هشتاد هزار متر زیر بنا در کیلومتر 10 جاده تهران آبعلی که از سال 1344 مورد بهره برداری قرار گرفت. • • • تلاش – آیا در کارخانه شما از کارشناسان یا مهندس خارجی استفاده می شود و تعداد مهندسان شما چند نفر است؟

آزمایش – در حال حاضر در این شرکت فقط یک نفر متخصص خارجی مشغول بکار است که آنهم جنبه مشاوره دارد و به این ترتیب کلیه کارهای فنی ما بدست مهندسان و متخصصان و کارگران ایرانی اداره می شود. • • •

تلاش – وضع سرویس محصولات ما چگونه است؟

آزمایش – مسلماً مساله سرویس محصولات داخلی یکی از مهمترین مسایلی است که مورد توجه قرار دارد و برای تأمین منافع مصرف کنندگان باید حداکثر کوشش را در این راه بعمل آورد. شرکت سهامی کارخانه های آزمایش از آغاز تولید به این نکته توجه خاص داشته و هم اکنون علاوه بر سرویس مجهز خود در تهران گروهی سرویس کار سیار در اختیار دارد که مرتباً به شهرستانها سفر می کنند و احتیاجات خریداران محصولات آزمایش را تأمین می سازند و در این جا بی مناسب نیست که به آموزشگاه حرفه ای مجهزی که در دست ساختمان داریم و بزودی خواهیم توانست سالیانه 330 هزار هنرآموز فنی در آن تربیت نماییم. در این آموزشگاه سرویس کاران متعددی که بتوانند پاسخگوی احتیاجات وسیع مصرف کنندگان آینده ما باشند نیز تربیت خواهند شد. • • •

تلاش – تعداد فروش در ماه و تعداد فروش در روز خود را شرح دهید ؟

آزمایش – در حال حاضر کارخانه های صنعتی آزمایش شش نوع محصول مهم صنعتی که عبارتست از یخچال ، کولر، آبگرمکن، تختخواب های فلزی، بخاری و اجاق گاز تولید می کند. هریک از این محصولات در انواع مختلفی عرضه می شود که عبارتست از – یخچال پنج نوع 140 لیتر، 180 لیتر، 220 لیتر، 260 لیتر و 300 لیتر ، بخاری چهار مدل، آبگرمکن 3 مدل 30 گالنی، 35 گالنی و 50 گالنی ، اجاق گاز 6 مدل و کولر 7 مدل و تختخواب 2 مدل. • • •

تلاش – کدامیک از محصولات شما بیشتر مورد استقبال مردم است ؟

آزمایش – در پاسخ این سؤال باید توضیح بدهم که بطور کلی انواع مختلف محصولات آزمایش بعلت مرغوبیت و ارزانی قیمت مورد استقبال فراوان عموم قرار گرفت و کلیه محصولات تولیدی شرکت بسرعت بفروش رفته است و به این ترتیب بعقیده من محصولات ما در یک ردیف قرار دارد. • • •

تلاش – اگر نخواهیم بمصداق مثل معروف (( هیچ بقالی نمی گوید ماست من ترش است)) عمل کنیم و عادلانه درباره کیفیت محصولات صحبت کنیم بنظر شما کدام یک از سازندگان محصولات مشابه شما از حیث کلی جنس مرغوب تری تهیه می کنند؟

آزمایش – تصور می کنم کلیه سازندگان و مدیران صنایع مملکت ما نهایت کوشش را در راه تولید کالای مرغوب بعمل می آورند لیکن در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان گاهی اوقات تولید کنندگان سود جویی یافت می شوند که برای سود بیشتر کالای نامرغوب به مردم عرضه می کنند و به این طریق به اعتماد عمومی مردم نسبت به صنعت جوان کشور لطمه وارد می سازند و باید دولت در این خصوص نهایت مواظبت و دقت را بخرج دهد و چنین صنعتگران را به راه صحیح هدایت کند. بهرحال این از وظایف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است که با تعین استاندارد های صحیح تولید کنندگان را موظف به رعایت مقررات لازم بنماید. • • •

تلاش - چه لوازمی از محصولات شما مشمول سود بازرگانی می شود ؟

آزمایش – کلیه مواد اولیه مود احتیاج کارخانه های صنعتی آزمایش مشمول مقررات پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی است.

تلاش – چند درصد از لوازم را در ایران می سازند؟

آزمایش – مصنوعات آزمایش بطور کلی بصورت مواد اولیه وارد ایران می شود و بجز برخی لوازم مانند کاربراتور و کمپرسور بقیه در محل کارخانه ساخته می شود. در اینجا باید متذکر شوم که با امکانات وسیع و پیشرفت سریع صنایع کشور اکنون زمینه ساخت اینگونه لوازم نیز از هر جهت فراهم شده است و انشاالله با راهنمایی وزارت اقتصاد و علاقه بیشتر صاحبان سرمایه بزودی به ساخت و تهیه مواد اولیه نیز اقدام شود تا صنایع کشور بتواند از این بابت نیز به تقویت اقتصاد کشور خود خدمت کند. • • •

تلاش – دولت در زمینه فعالیت شما چه کمکی کرده و شما از چه امکاناتی استفاده می کنید؟

آزمایش – سعی من همواره این بوده است که حتی الامکان از کمکهای مالی دولت استفاده نکنم و معتقد بوده ام تا جایی که ممکن است باید به دولت فرصت داد امکانات خود را برای تأسیس و گردانیدن چرخهای واحدهای دیگر صنعتی که مورد احتیاج اساسی مردم است مبذول دارد. • • •

تلاش – میزان دستمزد کارگران و حقوق کارکنان شما بر چه پایه ای است و از این بابت با موسسات دولتی چه تفاوتی دارد و آیا این درست که شما حقوق های کلانی به مهندسان و کادر فنی خود می پردازید (جمعاً در ماه چه مقدار حقوق می پردازید؟)

آزمایش – طبق آخرین آماری که بوسیله شرکت ملی نفت ایران تهیه شده سطح حقوق کارکنان این شرکت چند درصد نسبت به کارخانه های مشابه بالاتر است و در مقایسه با کارکنان دولت هم شاید این رقم بالاتر باشد. نظر من در این خصوص بر این اصل قرار داشته که کارکنان صنعتی را حتی الامکان برای تولید بهتر و مطمئن تر باید آماده کرد و حقوق مکفی نیز یکی دیگر از عوامل دلگرمی مولدان بشمار می رود و به این نحو در حال حاضر کارخانه های صنعتی آزمایش در ماه 6 میلیون ریال حقوق پرداخت می کند. • • •

تلاش – قیمت تمام شده محصولات شما چقدر است و با چه میزان سود آنها را عرضه می کنید؟

آزمایش – با توجه به تولیدات زیاد کارخانه های صنعتی آزمایش و بالمال احتیاجات وسیعی که به مواد اولیه داریم تاکنون موفق شده ایم لوازم مورد نیاز خود را بین 5 تا 10 درصد ارزانتر خریداری نماییم و گواه من پرونده هایی است که هم اکنون در اداره گمرک وجود دارد. مورد دوم که باید به آن اشاره نماییم عشق و علاقه ایست که کارکنان این شرکت در انجام وظایف خود نشان می دهند و همین امر در تقلیل قیمت تمام شده محصولات موثر است و اگر به این دو موضوع یک اصل دیگر را که همانا حداقل انتفاق است اضافه کنم حاصل آن قیمت هایی است که به شهادت مردم ایران همواره محصولات آزمایش 30 تا 40 درصد از کالاهای مشابه ارزانتر بوده است. • • •

تلاش – میزان صادرات شما بخارج چقدر است و آیا صادرات شما از آنچه در بازار داخل عرضه می کنید بیشتر است یا کمتر ؟

آزمایش – در مورد صادرات، بعلت عوامل خاص موجود و از جمله اینکه کشورهای خریدار که فعلاً در همسایگی و مجاورت ما قرار دارند بازارشان سالهاست در اختیار موسسات بزرگ تولیدی جهان می باشد لذا صنعت جوان ما نیازمند گذشت زمان است تا نام خود را در ردیف این مؤسسات بزرگ قرار دهد لذا رقابت ما با مصنوعات مشابه در این مناطق کار آسانی نیست. با تمام این تفاصیل هم اکنون در حدود دو درصد از محصولات ما بخارج صادر می شود. • •

• تلاش – آیا از نظر میزان فروش نسبت به تولید با وضع کارخانه های مشابه در کشورهای صنعتی قابل مقایسه است و در صورت مثبت چه نسبتی دارد؟

آزمایش – در پاسخ این سوال باید بگویم که کشور ما دارای وضع خاصی است که نباید آنرا با ممالک دیگر مقایسه کرد. اکنون انواع محصولات ما روز به روز تنوع بیشتری پیدا می کند و به تعداد آنها نیز افزوده می شود و امید است بتوانیم در سالهای آینده ارقام تولید خود را به پایه کاخانه های مهم مشابه خارجی برسانیم. • • •

تلاش – آیا از مهندسان فارغ التحصیل دانشگاههای ایران بیشتر استفاده می کنید یا مهندسانی که در خارج تحصیل کرده اند؟

آزمایش – در کارخانه های صنعتی آزمایش از دانشجویان فارغ التحصیل داخل و خارج، همگام یکدیگر استفاده می شود و در این مورد هیچگونه رجحانی از طرف مسوولان کارخانه وجود ندارد. • • •

تلاش – تأثیر مردم در موفقیت شما چه بوده و چگونه توانسته اید اعتماد آنان را که به ساخته های صنعتی اعتقاد دارند جلب کنید. و چه طور شد که در فاصله به این کوتاهی این تحول بزرگ نه فقط در کار شما پیدا شده بلکه در خیلی از رشته های صنایع در ایران به وجود آمده است؟

آزمایش- تحولات عمیق اجتماعی و برنامه های وسیعی که در سطح روستاهای کشور اجرا می شود و موجب افزایش درآمد کشاورزان که اکثریت عظیم مردم اجتماع ما را تشکیل می دهند می گردد. همگام با آشنایی بیشتر مردم ایران با تمدن امروز که سلامت و آرامش بیشتری در جامعه بشری ایجاد می کند، هر روز زمینه برای عرضه محصولات متنوع و جدید فراهم می نماید و توجه به همین خواست بوده که محصولات ما را با استقبال مواجه ساخته است. • • •

تلاش – از لحاظ مالی از چه موانعی گذشتید، و از لحاظ نیروی انسانی با چه مشکلاتی روبرو شدید و چطور این مشکلات را حل کردید؟

آزمایش – فکر می کنم توکل به عنایات باریتعالی و پشتکار خود ما همواره مشکلات را از میان برداشته و گرفتاریها را حل کرده است. • • •

تلاش – ما می دانیم که مرکز کار شما در تهران است. ممکن است از لحاظ ماشین آلات و سرمایه ای که بکار برده اید و نیز از منافعی که بدست آورده اید و از آن دوباره سرمایه گذاری کرده اید و وسعت عملیات و تعداد افرادی که با شما همکاری می کنند اعم از کارمند و مهندس و سایر افراد توضیحاتی به ما بدهید؟

آزمایش – اکنون بیش از سی و دو سال است که شبانه روز در حدود بیست ساعت کار می کنم و همواره پس از پرداخت مالیات حقه بقیه درآمد خویش را به توسعه کارخانه و تنوع محصولات اختصاص داده ام. به همین دلیل اکنون بجز کارخانه های صنعتی آزمایش هیچ تشکیلات و یا چیز دیگری در هیچ نقطه ایران و جهان ندارم. • • •

تلاش – آیا ممکن است آمار و ارقامی در مورد تولید محصولات مختلف به ما بدهید ؟

آزمایش – در مورد میزان محصولات آزمایش کافی است اشاره کنم که طبق برنامه سال 47 یک میلیارد ریال محصول تولید خواهیم کرد که خوشبختانه اکثر تولیدات ما تاکنون بفروش رفته است. • • •

تلاش – آیا شما برای کمک به واحدهای صنعتی محصولاتی را دارید و یا طرح هایی تهیه کرده اید و اگر دارید و یا طرح هایی تهیه کرده اید و اگر دارید در چه قسمتها است.

آزمایش – همانطور که اشاره کردم کارخانه های صنعتی آزمایش یک لحظه در راهی که در پیش گرفته است آرام نخواهد نشست و همواره درصدد تولید محصولات جدیدی است که مورد نیاز مردم می باشد و در اینجا یادآوری نمایم که تا سال 48 یک محصول دیگر عبارت از تلویزیون باشد به بازار عرضه می شود. ما در اجرای روش و هدف همیشگی خود قیمت این کالا را که یکی از وسایل مهم آموزشی و سرگرمی مردم بشمار می رود خواهیم شکست و تلویزیون های 19 اینچ خود را در قیمت نه هزار ریال عرضه خواهیم کرد. تلویزیون های آزمایش که با همکاری یکی از مهمترین کارخانه های ژاپن تولید می شود در 15 مدل و سه اندازه 19، 21، 23 اینچ به بازار خواهد آمد. • • •

تلاش – آیا در نظر دارید که در ولایات هم مراکزی برای عرضه محصولات خودتان ایجاد کنید اگر چنین است در کجاهای کشور؟

آزمایش – برای عرضه صحیح محصولات خود و جلب رضایت مردم همواره سعی خود را به این نکته معطوف داشته ایم که شبکه توزیع را در سراسر کشور توسعه دهیم و در اجرای این هدف در حدود 400 نمایندگی در تهران و شهرستانها دایر کرده ایم. • • •

تلاش – محصولات شما آلان در کدام یک از بخشهای مملکت و خارج از ایران توزیع می شود و اگر امکان دارد اطلاعات و آماری هم به ما بدهید ؟

آزمایش – صادرات ما اکنون 40 درصد بازار افغانستان را در اختیار دارد و علاوه برآن مصنوعات آزمایش به کلیه شیخ نشینهای خلیج فارس و بخصوص کویت صادر می شود. • • •

تلاش – برای تولید و توسعه محصولات خودتان چه برنامه ها و طرح های دراز مدت تنظیم کرده اید ؟

آزمایش – همانطور که قبلاً نیز اشاره کردم تا زمانیکه در قید حیات خواهم بود هیچگاه از کوشش باز نخواهم ایستاد و سعی خواهم کرد واحد صنعتی آزمایش مانند یکی از کارخانه های مهم تولیدی جهان روزی بتواند دویست، سیصد نوع محصول مرغوب و ارزان قیمت تولید نماید و از طریق راه دور دین خود را به مردم ایران که هیچگاه استقبال و اطمینان خود را از ما دریغ نداشته اند ، ادا نماید. • • •

تلاش – تا ده سال دیگر آیا مقدار آهن و فولادی که برای بوجود آوردن محصولات صنعتی خودتان مصرف خواهیم کرد معلوم است و نیز چگونگی افزایش افراد در موسسه شما بر چه اساسی خواهد بود ؟

آزمایش – با توجه به شرایط موجود اجتماعی و اقتصادی ایران که یقیناً ظرف 10 سال آینده رشد اقتصادی ما را سریع تر خواهد کرد پیش بینی می کنم مصرف مواد اولیه کارخانه سالیانه در حدود سی درصد افزایش یابد و به همین نسبت هر سال سی درصد به کارکنان واحد صنعتی آزمایش افزوده گردد. تعداد کارکنان آزمایش در حال حاضر به یک هزار نفر بالغ می شوند. • • •

تلاش – راجع به ((اتو می شن)) (ایجاد کردن دستگاه خودکار) چه عقیده ای دارید و فکر می کنید بتوان در صنایع امروز ایران از آن استفاده کرد و آیا اگر این دستگاه بکار بیفتد بنظر شما از تعداد نیروی انسانی خواهد کاست یا روی هم رفته با توسعه کار و توسعه تولید که در اثر استفاده از ((اتو می شن)) بوجود خواهد آمد بر تعداد کارگران و کارمندان موجود افزوده خواهد شد ؟

آزمایش – در خصوص ((اتو می شن)) نیز باید بگویم که در حال حاضر بتدریج این سیستم در این کارخانه پیاده می شود. معتقدم که این روش موجب بهبود کیفی محصول خواهد شد و مسلماً با افزایش تولید نیروی انسانی در مخاطره قرار نمی گیرد. منتهی باید بسرعت مهندسان و متخصصان ورزیده ای تربیت نمود که بتوانند ماشین آلات مربوطه را کنترل نموده و از توقف احتمالی آنها جلوگیری کنند. • • •

تلاش – بنظر شما اکنون تناسب افرادی که در صنعت کار می کنند نسبت به سایر افراد در ایران چگونه است ؟

(مدیریت – مهندس – کارهای دفتری – کارهای فنی- طراحی- کارگری و هرنوع کاری که مربوط به صنعت می شود) وقتی می گویم صنعت مرادم کارهای دستی نیست بلکه مقصودم کار صنعتی به تمام معنی است با تمام معنی کلمه است با تمام مختصات آن یعنی یک تشکیلات صنعتی . لطفاً اول بخش خصوصی را بگویید و اگر ممکن است بخش دولتی را بفرمایید.

آزمایش – در شرایط موجود نیاز ما به ((آدم)) و کارکنان فنی مجرب بیش از هر زمان دیگر احساس می شود و امید است با استفاده از دانشجویان با ارزش ایرانی که در خارج از کشور تحصیلات عالیه کرده اند و همچنین بهره برداری بیشتر از فارغ التحصیلان دانشگاهها و مدارس حرفه ای ایران، کادر مورد نیاز صنایع خود را تأمین نماییم. انقلاب آموزشی که اکنون دانشگاهها و دانشکده های ایران به اجرای آن همت گماشته اند نیز امید تازه ای را در این زمینه برای ما ایجاد می کنند. • • •

تلاش – در ده سال اخیر آیا آماری هست که نشان دهد سال به سال بخش خصوصی و دولتی از لحاظ صنعت چه مقدار تولید داشته، تا چه اندازه جایگزین واردات شده و چه مقدار ارز برای مملکت صرفه جویی کرده است ؟

آزمایش – جواب این سؤال را باید از طریق نشریات آماری بدهم که بطور خلاصه حکایت دارد صنایع ما طی سال های اخیر بسرعت توانسته است احتیاجات ایران را از نظر کالا های مصرفی تأمین کند و گرچه واردات کشور نیز بسرعت راه ترقی پیموده است، ولی خوشبختانه کیفیت واردات تغییر ماهیت داده و رقم اصلی واردات را کالاهای سرمایه ای و ماشین آلات تشکیل می دهند، که این خود نمودار تحول ایران در راه صنعتی شدن می باشد. • • •

تلاش – بنظر شما جوانان آینده ایران چه امیدهایی می توانند به صنایع خصوصی داشته باشند و چه کاری از دست صنایع خصوصی برای آنها برمی آید و چه کاری آنها می توانند برای صنایع خصوصی بکنند ؟

آزمایش – شاید برای پاسخ به این سؤال جالب شما باید یک کتاب قطور نوشته شود اما من بطور اختصار یادآور می شوم که جوانان ما امروز در برابر منظر تازه ای قرار گرفته اند که تا چند سال قبل از آن خبری نبود. احداث واحدهای صنعتی عظیم و اجرای طرحهای متوسط و کوچک تولیدی در سراسر کشور و توجه به لزوم پراکندگی صنایع امکانات امید بخش جدیدی را بوجود آورده است که جوانان نسل پیش از آن محروم بودند. امروز جوانان ما با همین دید به آموزش و فراگیری علوم و فنون می پردازند که تا سالهای اخیر شاید فکر آن برای ما خواب و خیالی بیش نبود. احداث صنایع پتروشیمی ، تولید آلومینیوم ، ماشین سازی، تراکتورسازی، ذوب آهن و بسیاری از صنایع دیگر، فرصت های جدیدی ایجاد کرده است که اگر با واقع بینی و مورد بررسی قرار گیرد تحرک و امید در ما ایجاد می کند. صنایع کشور ما اکنون عرصه آزمایش است. صنعت ما فرزندان با ارزش میهن را به سوی خود فرا می خواند و به آنها فرصت می دهد که لیاقت و کاردانی و پشتکار خود را آزمایش کنند و در این جولانگاه یک زندگی افتخار آمیز و سعادتمندانه برای خویش فراهم سازند. برنامه چهارم این دورنما را مجسم می کند و نوید می دهد که تنها طی پنج سال یعنی تا پایان سال 1351 کشور ما به بیست هزار متخصص و کارشناس جدید نیازمند است. و باز در پاسخ این سؤال باید یادآور شوم که کلیه کارخانه های بزرگ دنیا مانند جنرال موتور، فیات ایتالیا، بنز آلمان، هریک مدارس حرفه ای مجهزی دارند و در ایران نیز باید کارخانه های بزرگ در این خصوص اقدام کنند و انتظار نداشته باشند که دولت متخصص و کارشناس برای آنها تربیت کند و بدستشان بسپارد. مسلماً با اجرای این سیستم روش نامطلوب فعلی برخی از کارخانه ها که سرقت کارگر ماهر و متخصصان می باشد. از میان خواهد رفت. • • •

تلاش- آیا صنایع خصوصی مثل بعضی از کشورها ، بورسها و کمکهای تحصیلی به کسانیکه احیاناً ممکن است بعداً به کار این صنایع بخورند می دهد یا نه؟ و اگر می دهد این چگونه انجام می شود و شما و سایر تولید کنندگان چه طرح هایی برای آینده در این زمینه جهت محصولات صنعتی دارید؟

آزمایش – در حال حاضر اغلب صنایع برنامه هایی در این زمینه دارند و کارکنان خود را با توجه به احتیاجات واحد صنعتی خویش جهت فراگیری معلومات جدید، به خارج اعزام می کنند که ما نیز از این روش پیروی می کنیم. • • •

تلاش – اگر ممکن است همانطور که راجع به گذشته و حال صنعت صحبت کردید دور نمایی هم از همین زوایا راجع به آینده صنعت در ایران برای ما ترسیم کنید.

آزمایش – من به آینده صنعت ایران امیدوارم در صورتیکه سرمایه داران ما کمی بخود آیند و سرمایه های خویش را در پیشبرد صنایع کشور بکار اندازند و بیکاره ها نیز برای سعادت خویش و کشورشان پولها را از مسیر بورس بازی، زمین و رباخواری خارج کنند یقیناً آینده درخشان تری در انتظار صنایع مملکت ما خواهد بود و خواهیم توانست راهی را که کشورهای پیشرفته طی یکصد و پنجاه سال پیموده اند در مدت ده پانزده سال بپیمایم. • •

تلاش – کیفیت فرآورده ها و محصولات شما از لحاظ مرغوبیت با کالاهای مشابه کشورهای خارجی در چه وضعی است ؟

آزمایش – برای ساخت محصولات خود همان روش را بکار می بریم که کشورهای خارجی اجرا می کنند. و از ماشین آلاتی استفاده می نماییم که آنها بهره برداری می کنند، لذا نباید کیفیت محصولات ما با یکدیگر تفاوت زیادی داشته باشد. • • •

تلاش – اگر ممکن است بفرمایید میزان فلزی که تا بحال برای محصولات خود بکار برده اید چند تن بوده است و سالیانه چه مقدار آهن مصرف می کنید؟

آزمایش – بررسی ارقام مصرف فلزاتی که تاکنون در کارخانه های آزمایش بکار رفته کار آسانی نیست و کافی است که اشاره کنم تنها در سال جاری 6 هزار تن مواد اولیه فلزی مصرف خواهیم کرد. • • •

تلاش – با تأسیس کارخانه ذوب آهن چگونه احتیاجات خود را از حیث مواد کار فراهم می کنید و تصور می کنید از این بابت چه مقدار به پس انداز ارز کمک خواهید کرد؟

آزمایش – بهره برداری از کارخانه ذوب آهن ، افق تازه ای را در آسمان صنعت ایران بوجود می آورد و ما نیز آنچه را از این کارخانه تولید شود مصرف خواهیم کرد و به همین جهت باید منتظر بود و دید که انواع محصولات ذوب آهن تا چه حد می تواند مورد استفاده کارخانه های ساخت لوازم خانگی فلزی قرار گیرد؟ و واحدهای جدید جنبی ذوب آهن در آماده ساختن و تبدیل این مواد و آماده ساختن آنها جهت مصرف در کارخانه های فلزی چه تأثیری خواهد کرد؟


در پایان این مصاحبه محسن آزمایش سؤال می کند و می گوید در این محیط جوانی بیسواد با ایمان و پشتکار خود به چنین موفقیت هایی دست یافته است آیا دیگران و باخصوص تحصیل کرده های ما نخواهند توانست از این همه موهبت برخوردار گردند و شاهد پیروزی را در آغوش بگیرند؟

(( این است زندگی من، صنعت من و گذشته من ))

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
الف)موضوع فعالیت و تاسیس شرکت:

شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش (سهامی عام) در تاریخ 16/12/1337 در اداره ثبت شرکتها با موضوع فعالیت تولید و فروش انواع لوازم خانگی به ثبت رسید.

تولیدات این کارخانه شامل انواع کولرهای آبی بخاری و آبگرمکن گازی می‌باشد. در سال 54 زمینی به مساحت 30000متر مربع واقع در شهرستان مرودشت خریداری گردید که در سال 57به تولید رسید ؛ تولیدات این کارخانه شامل انواع یخچال ، فریزر ، یخچال فریزر و ماشین لباسشویی می باشد.

این شرکت در سال 75 جزء شرکتهای پذیرفته شده در بورس قرار گرفته است.

ب)وضعیت سرمایه و مالکیت سهام: در تاریخ برگزاری مجمع عادی سالیانه ( 2/3/1384 ) سرمایه شرکت‌بالغ بر 217500میلیون ریال می‌باشد و آخرین وضعیت سهامداران شرکت عبارتند از :

1)شرکت کارخانجات پیام با 44/47 درصد مالکیت

2)شرکت پیام پلیمر با 12/2 درصد مالکیت

3)شرکت مهندسی بازرگانی پیام کیش با 03/2 درصد مالکیت

4)سایر سهامداران با 95/41 درصد مالکیت لازم به ذکر می‌باشد متعاقب تغییرات صورت گرفته در مهر ماه 1383 این شرکت در تاریخ 9/8/1383 با برگزاری مجمع فوق العاده نسبت به تعیین اعضای جدید هیات مدیره اقدام نمود که به موجب آن گروه صنعتی پیام به عنوان سهامدار عمده این شرکت 4عضو از 5 عضو هیات مدیره را در اختیار گرفته است.

ج)خلاصه عملکرد سود و زیان شرکت: در سال مالی 83 نتایج عملیات گروه منجر به زیان بالغ بر 501/125 میلیون ریالی گردید. با احتساب این مبلغ جمع زیان انباشته سنواتی شرکت به مبلغ 382/350 میلیون ریال می‌باشد.

از جمله عوامل موثر در زیان عملیاتی و زیان انباشته سنواتی این شرکت :

تامین مالی از طریق تسهیلات بانکی در سال های گذشته و توسط مدیریت قبلی شرکت با نرخ بهره 19 تا 25 درصد و هزینه ها و جریمه های دیر کرد تسهیلات معوقه مربوطه (جمعا به مبلغ 330/260میلیون ریال) و خرید و فروش های مدت دار به دلیل تنگناهای نقدینگی به نوعی با هدف تامین مالی صورت گرفته و هزینه های مالی تجمیعی 6ساله اخیر به مبلغ 184/289میلیون ریال علت زیان انباشته سنواتی ممکن در صورت های مالی میباشد.

کاهش تولیدات همگن شده به میزان 7% و کاهش سطح فروش به میزان 16% ضمن احتساب افزایش اجزای تمام شده از یک سو و حداقل افزایش نرخ محصولات و شرایط حاکم بر بازار باعث زیان ناخالص 46/4درصدی به مبلغ 611/24میلیون ریالی میباشد(زیان ناخالص سال 82به مبلغ187/11میلیون ریال بوده است).

همچنین کاهش تعداد 931نفر از پرسنل این شرکت در اثر اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور که 593نفر از نیروهای مذکور رسمی و قراردادی بوده هزینه بازخرید سنوات خدمت مربوطه بالغ بر 313/32میلیون ریال در حسابها انعکاس یافته است که مبلغ حدود 046/25میلیون ریال از رقم اخیر مازاد بر ذخایر تجمیعی سنواتی منعکس در حسابها بوده است که عینا موجب افزایش زیان در سال مالی 83 گردیده است.

(لازم به ذکر است که تعداد پرسنل باز خرید شده تا تاریخ تهیه این گزارش به1252 نفر رسیده است).

برنامه های در دست اقدام وآتی شرکت:

1)تفکیک شرکت آزمایش مرودشت: در تاریخ 31/2/1384این شرکت با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال به عنوان یک شرکت مستقل و تازه تاسیس(بدون زیان انباشته و سنواتی)در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است.

قیمت کارشناسی این شرکت حدود 70میلیارد تومان می‌باشد که با توجه به اینکه تمام زیان‌های سنواتی این شرکت به شرکت مادر یعنی آزمایش تهران منتقل گردیده در صورت فروش (که در حال حاضر مذاکره جهت فروش یا شراکت با چند مشتری معتبر داخلی و خارجی در دست اقدام میباشد)

این شرکت تمام مبلغ حاصله به حساب شرکت مادر واریز خواهد شد.

2)کارخانه آزمایش تهران: به منظور استفاده بهینه اقتصادی از امکانات بالقوه موجود و فعلی شرکت و همچنین تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز، آزاد سازی فضاهای مازاد کارخانه تهران که تولید اقتصادی در آن وجود نداشته در حال حاضر از جمله برنامه های در دست اقدام هیات مدیره میباشد.

3)تاسیس شرکت سرمایه گذاری آزمایش: با هدف تمرکز فعالیت‌های سرمایه گذاری در بخش لوازم خانگی، حضور در بازارهای اولیه و ثانویه و به طور اخص پیگیری برنامه‌های تولید کلان آتی در سطح ملی و در قالب طرح آزمایش سمنان در زمینی به وسعت بالغ بر 10هکتار در خرداد ماه 84 این شرکت پذیره نویسی افزایش سرمایه از 10میلیون تومان به 2 میلیارد تومان را انجام داده است.

4)افزایش سرمایه شرکت آزمایش تهران: به منظور اصلاح مالی شرکت ،کاهش هزینه های مالی ناشی از تسهیلات بانکی و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز فعالیت های تولیدی در حدود ظرفیت عملی ، افزایش سرمایه شرکت به میزان 100% و تا مبلغ 435میلیارد ریال در اواخر سال 83 به تصویب هیات مدیره شرکت رسیده و ضمن اخذ نظر موافق بازرس قانونی مراتب به سازمان بورس اوراق بهادار منعکس گردیده که امید است پس از کسب نظر موافق سازمان به مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام منعکس گردد.

شایعات و عملکرد شرکت از تاریخ برگزاری مجمع عادی

1) افزایش سرمایه از 10 میلیون تومان به 10 میلیارد تومان شرکت آزمایش مرودشت در اختیار هیات مدیره می‌باشد.


2) زیان عملیاتی شرکت آزمایش تهران در دوره مالی 6ماهه اول 84 (به علت تغییر سال مالی از 29/12 به 31/6) به صفر خواهد رسید و برای سال مالی آینده EPS عملیاتی به مقدار 50 ریال (طبق خیرهای غیررسمی این مبلغ تا 110 ریال افزایش می یابد) اعلام گردد

3) مذاكره با یک شرکت معتبر چینی برای تولید یک نشانه(BRAND) ملی با تیراژ گسترده و محصولات ارزان قیمت با کیفیت مناسب برای تسخیر بازار در حال حاضر ادامه دارد که شنیده ها حاکی از آن است که این شرکت چینی یا 50 درصد آزمایش تهران را خریداری می کند یا تمام آزمایش مرودشت به آنها واگذار خواهد شد که در هر دو صورت تمام مبلغ حاصل از فروش به حساب شرکت آزمایش تهران واریز خواهد شد.

4) بنابرگفته ها شرکت آزمایش به همان طریقی که برای شرکت صنعتی پیام افزایش سرمایه داده به همان صورت برای شرکت آزمایش تهران افزایش سرمایه خواهند داد.

5) همانطور که در متن گزارش گفته شد تعداد پرسنل باز خرید شده توسط شرکت آزمایش تهران به 1252نفر رسیده است.

6) افزایش سرمایه 100درصدی آزمایش تهران به طور حتم انجام خواهد شد.

7) تا تاریخ تهیه این گزارش فروش قطعی فضاهای مازاد شرکت آزمایش تهران به مبلغ 470 میلیارد ریال صورت گرفته که بخشی از این مبلغ زیان انباشته سنواتی شرکت را پوشش می‌دهد و مابقی مبلغ و همچنین مبلغی که از محل افزایش سرمایه حاصل می‌شود تماما جهت اجرای طرح های توسعه در دست اقدام شرکت و همچنین تجهیز کارخانه آزمایش سمنان مصرف خواهد شد.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
امروز26/05/1387 مجددا 5 كارگر ديگه اخراج شدند

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
salon elektero motor-frosh dstgaha be motozhen tabriz salon elektero motor-frosh dstgaha be motozhen tabriz0 (1) salon elektero motor-frosh dstgaha be motozhen tabriz0 
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 0 (32)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
 0 (48)
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  

jalaseh-fazeli va shora
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
يكی از كارگران كارخانه آزمايش پس از شنيدن حكم اخراج سكته كرد آسمان دیلی نیوز: يكي از كارگران كارخانه آزمايش مرودشت بعد از شنيدن حكم اخراج قطعي از كار سكته كرد. روز گذشته بدنبال صدور حكم اخراج قطعي 40 كارگر از كارخانه يخچال سازي آزمايش مرودشت توسط اداره كار اين شهر يكي از كارگران به نام روح الله معصومي 34 ساله و داراي دو فرزند خردسال سكته قلبي كرده و هم اكنون در بخش سي سي يو بيمارستان مطهري مرودشت بستري گرديده است. متأسفانه همكاران او خبر دادند كه حال وي وخيم است.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
چهل كارگر ديگر از كارگران كارخانه آزمايش مرودشت از كار اخراج شدند

آینه روز:

در تاريخ ۲/۱۰/۸۶ بدنبال سلسله اعتراضات كارگران كارخانه آزمايش مرودشت كارفرماي اين خانه بمنظور خاتمه دادن به اعتراضات كارگران اين كارخانه و زهر چشم گرفتن از كارگران ۴۰ كارگر اين كارخانه را يك جا اخراج كرد .

يكي از كارگران اين كارخانه گفت بدنبال اعتراضات كارگران به عدم امنيت شغلي و ا خراج مستمر كارگران اين كارخانه , و به منظور افزايش سطح دستمزدها , كه در شهريور و مهر سال جاري كارگران ۴۰ روز خطوط توليد را متوقف و اعتصاب كرده بودند

,كارفرما به كارگران وعده داده بود كه خواسته هاي كارگران را محقق خواهد كرد و به اين ترتيب كارگران را به سر كار برگردانده بود . اما با گذشت سه ماه از آن تاريخ هنوز هيچ كدام از خواسته ها تامين نشد .

لذا كارگران از روز چهارشنبه ۲۸ آذر ماه مجددا توليد اين كارخانه را به مدت يك هفته متوقف و به اعتصاب و تحصن دركارخانه دست زدند .

كارفرما با پشتيباني مقامات محلي بجاي جواب به خواسته برحق كارگران , با كينه جويي آشكاري در تاريخ ۲ /۱۰/۸۶ تعداد ۴۰ نفر از كارگران معترض را اخراج كرده و براي ۱۳ نفر نيز حكم اخراج قطعي صادر گرديد . , بدنبال اين اخراج ظالمانه , همه ۴۵۰ كارگر اين كارخانه به يك تجمع اعتراضي دست زدند

اما تاكنون هيچ ارگان و هيچيك از مقامات دولتي به اين كارگران جوابي نداده اند .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
کارگران کارخانه آزمایش مرودشت پس از ماه‌ها مذاکره با مدیریت و اداره کار برای افزایش حقوق و جلوگیری از اخراج‌ها، سرانجام به نتیجه نرسیدند و مجبور به برپايی اعتصاب دسته‌جمعی شدند. حراست کارخانه از میان ۳۵۰ کارگر معترض اسامی تعدادی از آن‌ها را يادداشت کرد و کارگران را تهدید کرد که در صورتی‌که به اعتصاب خود فوری پایان ندهند، اخراج خواهند شد. کارگران تسلیم ارعاب حراست نشدند. پس از گذشت یک هفته معلوم شد اسامی ۴۰ نفر از کارگران معترض را به اداره کار محل داده‌اند که این افراد حق برگشت به کار را ندارند. بنا به گفتهٔ کارگران، تا پيش از سال ۱۳۸۳، ۱۴۰۰ کارگر مشغول به‌کار بودند و از آن سال به این‌ سو، هر سال تعدادی اخراج و یا بازنشسته می‌شوند. در سال‌جاری تاکنون ۲۵۰ کارگر کار خود را از دست داده اند. مدیریت به راحتی می‌تواند کارگران را اخراج کند؛ زيرا بخش عمدهٔ کارگران یا با قراردادهای موقت استخدام می‌شوند یا از طرف شرکت‌های پیمانکار به‌‌کار دعوت شده
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
در كارخانه آزمايش مرودشت فارس كارفرما حداقل در دو نوبت نزديك به 90 كارگر قراردادي را از كار اخراج كرد.

منابع خبري اعتصاب پاييزي كارگران اين كارخانه را با اين اخراج ها بي ارتباط نمي دانند.،

اعتصابي كه در پاييز امسال در اعتراض به عدم بازنگري در طرح طبقه بندي و احتمال تمديد نشدن قراردادهاي برخي از كارگران آغاز شد.

به گفته اين منابع پس از اين كارگران زماني اخراج شدند كه مهلت اعتبار قرارداد آنها تمام شد و كارفرما حاضر به تمديد آن نشد.

البته اگر پادر مياني مسوولان استاني نبود شايد اخراج شدگان هيچ اميدي به برقراري بيمه بيكاري نداشتند، زيرا بر اساس آنچه كه منابع خبري روايت كرده اند، براي تمام اخراج شدگان به جرم اعتصاب حکم ترک كار صادر شده بود.

البته هنوز از برقراري بيمه بيكاري اين كارگران كه بطور ميانگين از 8 تا 12 سال سابقه كار داشتنه و حالا بايد در بازار آشفته كار به دنبال راهي براي تهيه لقمه ناني باشند هيچ خبر موثقي نيست.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
حكم اخراج 50 كارگر از كارگران كارخانه” آزمايش ”كه هر كدام بيش از 10 سال سابقه كارداشتند روز گذشته به كارگران ابلاغ گرديد. اين كارگران بصورت گروهي به اداره كار مرودشت مراجعه و اعتراض كردند. ولي هيج جوابي جز قطعيت اخراج از كار دريافت نكردند. از 1400 كارگران كارخانه تنها حدود 400 كارگر باقي مانده اند.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
مدیریت کارخانه که فردی به نام فاضلی است در چند ماه گذشته اعتراضات کارگران این کارخانه را با کمک موصلی (رئیس حراست) به شدت سرکوب کرده و در آخرین اقدام خود 8 تن از کارگران را در تاریخ ۳ دی و به جرم "سر دسته بودن" اخراج کرده است. شایان ذکر است ریشه ی اعتراضات در کارخانه آزمایش به برنامه ی تعدیل نیرو در این کارخانه بر می گردد که در پی آن تعداد کارگران کارخانه از 1400 نفر به 400 نفر کاهش یافت. کارگران کارخانه ی آزمایش در طول سال جاری چندین بار دست به اعتصاب زده اند و آخرین اعتصاب آن ها به تاریخ 5/6/86 باز می گردد.
+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
کارگران کارخانه ي آزمايش واقع در مرودشت شيراز از روز سه شنبه 27/9/86 دست به اعتصاب زده ان

د كه تا تاريخ 5 ديماه اين اعتراض ادامه داشته است .

کارگران اين کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق معوقه و پايين بودن سطح دستمزدها دست از کار کشيده اند.

در چند ماه گذشته كارگران اين كارخانه به همين دليل اعتراضاتي را برگزار كردند در اين مدت تعدادي از كارگران به بهانه برپايي اين اعتراضات اخراج شده اند. اين كارخانه داراي 1400 كارگر بوده است

كه در جريان كار مدير اين كارخانه فردي به نام فاضي است و با كمك موصلي رئيس حراست كارگران را به بهانه هاي مختلف اخراج كرده اند اين كارخانه در حال حاضر با 400 كارگر كار ميكند ..

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
روز جهارشنبه ٢۵ آبان ماه

حدود ١٠٠ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه آزمایش مرودشت- فارس در اعتراض به عدم پرداخت مزایای پایان کار و سنوات خود در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.کارگران معترض خواهان پرداخت به موقع خواستها و مطالباتشان از حمله حق سنواتشان می باشند.

در واکنش به این اعتراض کارگران٬ مدیر عامل این کارخانه بی شرمانه تائید کرده است که کارخانه آزمایش بابت سنوات کارگران ٩ میلیارد ریال بدهکار می باشد.

این در حالی است که به اعتراف مدیریت٬ کارخانه از بحران خارج شده و در حال سوددهی می باشد.

این کارخانه در شهرستان مرودشت در شمال شیراز قرار دارد و تولیداتش لوازم خانگی می باشد. تا رسیدن این خبر اعتراض کارگران ادامه داشته است

و مدیریت و کارفرما تا کنون جوابی به خواستهای کارگران نداده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
از طریق یکی از سایت های اینترنتی مطلع شدیم، کارگران کارخانه ی آزمایش در مرودشت شیراز در اقدامی اعتراضی دست به اعتصاب زده اند.

و در پی آن بودیم که خبر تازه تری از این اعتراض کارگری به دست آوریم. به سایت گوگل مراجعه کردیم، فقط خبر کوتاهی مبنی بر اعتصاب کارگران مرودشت در این سایت وجود داشت و مطمئن شدیم خبر اعتصاب کارخانه ی آزمایش درست است.

خبر منعکس شده حاکی از آن بود که از 1400 کارگر این کارخانه، 1000 کارگر اخراج شده و 400 نفر بقیه نسبت به اخراج همکاران خود معترض هستند. از 400 نفر باقی مانده نیز 200 نفر رسمی هستند.

بنابراین با داشتن این اطلاعات حداقلی روز 26 مرداد به طرف شیراز حرکت کردیم و در تاریخ 27 مرداد خود را به کارخانه رساندیم. اما برای تهیه ی گزارش و گفت و گو با کارگران با موانعی مواجه بودیم.

گزارش زیر حاصل گفت و گوی ما با کارگران این شرکت است:

کارخانه ی آزمایش واقع در کیلومتر 7 جاده ی اصفهان- شیراز، در گذشته ای نه چندان دور دارای 1400 نفر کارگر بود، که با تعدیل نیرویی که انجام گرفته در حال حاضر این تعداد به 400 نفر تقلیل یافته است.

از قرار معلوم به دنبال اجرای اصل 44 قانون اساسی و در راستای داستان خصوصی سازی کارخانه از طریق زد و بندهای معروف و گرفتن وام از بانک ها، این کارخانه به شخصی به نام دکتر داودی واگذار شده است.

داودی در اولین اقدام پس از تصاحب کارخانه دست به تعدیل نیرو می زند و در پی اخراج و بازخریدی کارگران برمی آید و اعلام می کند که کلیه ی پرسنل می توانند با چهار ماه بازخرید شوند.

کارگران وقتی از این تصمیم مطلع می شوند در یک حرکت اعتراضی در تاریخ 24 اسفند 85 اقدام به اعتصاب می نمایند و تصمیم می گیرند که صدای اعتراض خود را به گوش سایرین نیز برسانند، لذا به محوطه ی بیرونی کارخانه رفته و جاده ی اصفهان- شیراز را مسدود می کنند.

با این عمل کارگران همانند دیگر حرکت های اعتراضی نیروی انتظامی برای سرکوب کارگران در صحنه حاضر می شود. اما با ایستادگی آنان پای استاندار نیز به این حضور اعتراضی باز می شود. با آمدن استاندار کارگران خواسته ها و مطالبات خود را از جمله حقوق معوقه و این که مدیر عامل کارخانه قصد تعطیلی کارخانه و بیکار کردن کارگران را دارد، مطرح می کنند.

استاندار نیز با دادن وعده و وعید های همیشگی، مثل وام ده میلیونی و صحبت هایی مبنی بر اطمینان خاطر کارگران از این که شرکت به وضعیت سابق برخواهد گشت آن جا را ترک می کند. اما طولی نمی کشد که در همان اسفند ماه 150 نفر از کارگران را با سالی یک ماه بازخرید می کنند.

در تاریخ 15 مرداد 86 کارگران مجدداً دست به اعتصاب زده و خواهان دریافت حقوق عقب افتاده ی فروردین و اردیبهشت خود می شوند.

در روز 25/5/86 نیز در مقابل استانداری تجمع می کنند و موفق به دریافت دو ماه حقوق معوقه ی خود می شوند. در حال حاضر کارگران با حضور در کارخانه بعد از خوردن ناهار به خانه های شان باز می گردند. به نظر می رسد که مدیر عامل شرکت قصد تعطیلی کارخانه و اخراج یا باز خرید کامل کارگران را دارد و این شرکت اکنون به حالت نیمه تعطیل درآمده و پرسنل نیز روز خود را در حالی که بیکار هستند سپری می کنند.

در حاشیه ی تعطیلی کارخانه ی آزمایش در همان مرودشت شیراز مطلع شدیم که کارخانه ی قند، کارخانه ی آرد دادلی، مجتمع گوشت پارس و کارخانه ی چرم سازی کارگران خود را با داشتن سابقه ی کاری بالا اخراج کرده اند و هر چهار واحد تولیدی یاد شده نیز تعطیل شده اند.

با در دستور کار قرار گرفتن اصل 44 قانون اساسی بار دیگر شاهد تهاجم گسترده تر سرمایه داران به ابتدائی ترین حقوق کارگران از جمله داشتن حداقل دستمزد بخور و نمیر هستیم.

تحت نام خصوصی سازی، تعطیلی کارخانجات و بیکارسازی کارگران ابعاد گسترده ای به خود گرفته است، نبود تشکل های کارگری مستقل از دولت و کارفرما طبقه ی کارگر ایران را با مشکلات عدیده ای از جمله دفاع از حقوق اولیه ی خود روبرو کرده است. تنها تشکل موجود در کارخانه ی آزمایش شورای اسلامی کار می باشد.

ما ضمن تماس با این شورا خواهان اطلاع از وضعیت کارگران در ارتباط با خواسته ها و نگرانی های شان مبنی بر احتمال تعطیلی کارخانه شدیم.

آنان ضمن خودداری از ارائه ی هر گونه اطلاعاتی ما را به خانه ی کارگر و کانون رسیدگی به شکایات در وزارت کار ارجاع دادند.

برحسب آخرین اطلاعات رسیده کارگران این شرکت در ادامه ی پیگیری خواسته ها و مطالبات خویش، از تاریخ 5/6/86 مجدداً اقدام به اعتصاب نموده اند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
مصاحبه گر:

هما آذر در خبرها آمده بود که صبح روز چهارشنبه 5 دی ماه، حراست کارخانه ی آزمایش مرودشت از ورود تعدادی از کارگران این کارخانه، بنا به دستور رییس کارخانه، آقای فاضلی ممانعت بعمل آورده است و اعلام شده که این کارگران از کارخانه اخراج شده اند.

در این رابطه با علیرضا شریعتی، یکی از کارگران اخراجی این کارخانه گفتگویی را ترتیب دادیم.

کارگر : سلام آقای شریعتی! در این رابطه به مخاطبین ما توضیح می دید؟

شریعتی : بله، 40 نفر از کارگران کارخانه ی آزمایش از این کارخانه اخراج شده اند. این کارگران یک هفته قبل، یعنی 28 آذر برای افزایش حقوق خودشان دست به تجمع و اعتصاب در این کارخانه زدند. در ضمن این خواسته ها بارها از ماه ها پیش از سوی کارگران مطرح شده بود، که طی مذاکرات با مدیریت کارخانه و اداره ی کار، به بیان خواسته های خود پرداخته بودند. اما در مقابل مسئولان همیشه با جواب های سربالا بررسی این مسئله را به یکی دو هفته ی آینده موکول می کردند.

در نهایت کارگران این کارخانه تصمیم به یک اقدام جدی گرفتند و در روز 28 آذر در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین دست به تجمع زدند. در مقابل مسئولان حراست در مقابل حدود 350 کارگری که اعتصاب کرده بودند، اقدام به یادداشت کردن اسامی حدود 40 نفر از کارگران کردند و آن ها را تهدید کردند که در صورت تمام نشدن فوری و سریع اعتصاب، اخراج خواهند شد. بعد از آن این اسامی به اداره ی کار داده شد و روز 5 دی که ما به کارخانه مراجعه کردیم، متوجه شدیم که کارت ها قفل شده و به ما اعلام شد که برای پیگیری وضعیت خود به اداره ی کار مراجعه کنیم و دیگر نمی توانیم به کارخانه وارد شویم.

کارگر : در خبرها داشتیم که یکی از دلایل این تجمع هم تعدیل نیروی صورت گرفته از سوی مدیریت کارخانه و اقدام به اخراج کردن تعداد زیادی از کارگران بود. درسته؟ شریعتی : بله، یکی از دلایل این اعتصاب هم اخراج های بی رویه بود. تعداد کارگرهای این کارخانه 1400 نفر بود که تمام کارگران اعم از استخدامی و قراردادی و پیمانکاری را شامل می شد. به مرور از سال 83 به بعد، یک سری از کارگران بازنشسته شدند ولی بجای آنان کارگری استخدام نشد.

همچنین شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد با کارخانه بسیاری از کارگران را اخراج کردند. همچنین تعداد زیادی از کارگران قراردادی هم در طول این مدت اخراج شده اند. اخراج ها به حدی زیاد بود که فقط در طول یک سال گذشته حدود 250 نفر از کارگران را اخراج کرده اند. در مقابل این سیل اخراج ها، یکی از خواست های کارگران در این اعتصاب هم جلوگیری و متوقف شدن این اخراج ها و همچنین مشخص شدن تعداد کارگران مورد نیاز کارخانه بود. چرا که هنوز هم این اخراج ها ادامه دارد و هر یکی دو ماه یکبار، 30-40 نفر از کارگران را از کارخانه اخراج می کنند.

کارگر : آقای شریعتی! این چندمین اعتصاب کارگران آزمایش بود؟

شریعتی : علاوه بر این اعتصاب، 3 ماه پیش هم کارگران کارخانه ی آزمایش دست به اعتصاب زدند که طی آن اعتصاب مسئولین کارخانه به کارگران وعده دادند که روند اخراج ها را متوقف می کنند. در ادامه ولی فقط به صورت موقت یک قرارداد 4 ماهه با کارگران اخراجی بستند که حالا هنوز موعدش به سر نیامده، ما را اخراج کردند.

کارگر : مرسی آقای شریعتی. در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید.

شریعتی : نه، ممنون. من هم از نشریه ی کارگر که صدای ما را منعکس می کند، متشکرم.

کارگر : ما هم برای شما و تمامی کارگران، آرزوی موفقیت و پیروزی در دستیابی به حقوق بدیهی خودشان را داریم +


نوشته شده در دوشنبه بیست و چهارم دی 1386ساعت 0:49

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
نمايندگان كارگران اخراجي كارخانه آزمايش مرودشت

در اعتراض به اتهامات وارده و اخراج از كارخانه آنهم با صدور قرارهاي غيابي, به اداره كار استان فارس در شيراز مراجعه كردند.

يكي از كارگران گفت : مدير عامل كارخانه در غياب كارگران حكمي مبني بر پذيرش حكم اخراج از كارخانه بدون بيمه و بدون سنوات از جانب كارگران صادر كرده كه موجب بهم ريختگي بيشتر كارگران گرديده است.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
اطلاعيه برگزاري تجمع در حمايت از اعتصاب كارگران كارخانه آزمايش مرودشت

طبق آخرين اخبار رسيده، كارگران زحمتكش كارخانه آزمايش مرودشت بيش از 40 روز است كه در اعتصاب و اعتراض به سر ميبرند.

اعتراض كارگران به علت اخراج 1000 نفر از 1400كارگر اين كارخانه است و كارگران شاغل هم به پشتيباني از همكاران اخراج شده خود دست به اعتصاب زده و دست از كار كشيده اند و تا زماني كه كليه كارگران به سر كار خود برگردند، به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

كارگران و ياران گرامي، كميته كارگران پويا ضمن تجليل از اين عمل كارگران كارخانه آزمايش مرودشت،حمايت خود از كليه كارگران كارخانه هاي يخچال سازي، خصوصا كارخانه آزمايش مرودشت و حق خواهي آنان را اعلام كرده و با شعار ”امنيت مشاغل حق مسلم ماست” دوستان و كارگران زحمتكش كارخانه هاي ديگر را هم به اين حمايت و اعتراض فرا ميخواند و از همه كارگران ميخواهد كه جلوي اداره كار استانهاي خود براي بيان خواسته هاي خود و جلوگيري از اخراجهاي بيشتر، تجمع كرده و حقوق حقه خود را بخواهند.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد  
كارگراني كه در حال حاضردر كارخانه يخچال سازي آزمايش مرودشت هستند دو ماه است كه حقوق نگرفته اند و در حال حاضر توليد در كارخانه خوابيده است.

كارگري كه هشت سال در كارخانه كار كرده و سپس اخراج شده است

گفت: من الان اخراج شده ام ولي هشت سال اونجا كار كردم و بيمه هم بودم و دوسال هم بصورت روزمزد كار كردم. ما همه جا شكايت كرديم به فرمانداري و استانداري و اداره كار ولي به نتيجه اي نرسيديم و همه به ما ميگفتند : كارفرما ميتونه كارگر را اخراج كنه و ايراد از قانون است و نه از كارفرما. ما هيچ كاري براي شما نميتوانيم بكنيم.

و اين قانون شماره هفت است كه در صورتي كه دوره قرار داد كارگر قراردادي به اتمام برسد كارفرما ميتواند او را تمديد نكند و از كارخانه اخراج كند.

موقع اعتصاب يك مأمور به من گفت : كوچكترين كاري انجام بدين همتون پشيمون ميشين كاري نكنين كه خانواده هايتان هفت ماه دنبالتان بگردند . الان ما هفت ماهه كه بيكار هستيم فقط كارمون شده خوابيدن و اعصاب خوري توي خونه .

كارفرما هم بعد از هشت سال كردن يك ميليون و هشتصد تا بهمون داده تا اينو بخوريم بعدش خدا ميدونه كه بايد چكار كنيم.

+ نوشته شده در  ساعت   توسط خبرنگار آزاد